امروز : چهارشنبه, 29 اسفند 1397
پایگاه خبری تحلیلی شهرستان بهارستان ،اخبار شهرستان و مشکلات مردمی را بیان می کند.

سهم معلولان از فضاهای شهری =صفر

شهرستان های رباط کریم و بهارستان حدود 11 هزار معلول جسمانی را در دل خود جای داده اند که از این تعداد 4 هزار نفر آن سهم رباط کریم و حدود 7 هزار نفر آن سهم بهارستان است.

با یک مرور ساده بر شرایط جسمانی معلولان متوجه می شویم که این انسان ها چقدر در زندگی خود دچار مشکل هستند؛ گذشته از همه این مشکلات، حال سوال اینجاست که سهم آن ها از فضاهای شهری آیا با انسان های عادی و سالم برابر است؟
حقیقت این است که قبای شهرها را برای قامت معلولان ندوخته‌اند. انگار شهرها را فقط برای شهروندان تنومند و قبراقی ساخته‌ایم که جوانند و می‌توانند بدوند، از پله‌ها بالا و پایین بروند و از چاله‌های خیابان‌ها بپرند. اگر یک شهروند معلول یا فردی پا به سن گذاشته بخواهد بدون کمک اطرافیانش به خیابان‌های شهر قدم بگذارد، انبوه خیابان‌ها و پیاده‌روهای مناسب‌سازی نشده و پله‌های رنگارنگ پل‌ها و ساختمان‌ها اجازه نخواهند داد بی‌دغدغه به مقصدش برسد.
اگر خود را به جای یک معلول سوار بر صندلی چرخدار فرض کنید، می‌بینید که گوشه گوشه شهر برای شما غریبه است؛ غریبه‌ای که با وضعیت جسمی شما بیگانه است، چراکه کوچه و خیابان‌هایش را با شرایط جسمی شما تطبیق نداده است.
سیستم حمل و نقل عمومی هم همین‌طور؛ آن را هم باید غریبه‌ای دیگر در زندگی معلولان به حساب آورد که فقط در خدمت غیرمعلولان است. وقتی همه اینها را جمع می‌زنید، می‌بینید‌‌ این شهر است که معلولیت دارد و برای میزبانی از همه شهروندان بی‌نقص نیست.
معلولان هم مثل همه شهروندان جامعه، مالیات و عوارض می‌دهند، حقوق شهروندی دارند و باید سهم شایسته‌ای در دریافت خدمات عمومی داشته باشند، اما وقتی یک فرد معلول به دلیل انواع و اقسام محدودیت‌های ایجاد شده نمی‌تواند از خانه بیرون بیاید، این اتفاق به معنی محرومیت غیررسمی او از امکانات شهری است. مثلاً از منظر قانونی و رسمی، معلولان هیچ منعی برای استفاده‌کردن از مترو و اتوبوس ندارند، اما وقتی شرایط بهره گیری از این خدمات شهری را برای معلولان مهیا نکرده‌ایم و آنها به اجبار خانه‌نشین شده‌اند، ما به طور غیررسمی و غیرمستقیم، معلولان را از حقوق شهروندی خود محروم کرده‌ایم.

 چرا مدیران سهم معلولان را در پروژه های خود فراموش کرده اند؟
محمدی که یکی از شهروندان دارای معلولیت مادرزادی است و ساکن شهرستان بهارستان می باشد، میهمان دفتر نشریه پیام گلستان بود و در رابطه با مشکلات معلولان می گوید: اگر فضاهای معابر و پارک ها و تفریحگاه ها و مکان های عمومی را در یک قاب قرار بدهیم، با یک نگاه ساده به طور خیلی محسوس می توان به این نتیجه رسید که سهم معلولان از این فضاها بسیار ناچیز است؛ زیرا برخی از معابر شهرستان بهارستان آنقدر فاقد استاندارد است که عبور و مرور انسان های عادی بسیار دشوار است، چه برسد به معلولان!
واقعیت امر این است که به سختی یک معلول تردد می کند؛ ای کاش مسئولان خود را یک دقیقه به جای معلولان می گذاشتند، شاید آن زمان خیلی از مشکلات این جامعه مرتفع می شد.
اگر بخواهم بی پرده سخن بگویم در این منطقه هیچ فضایی برای معلولان در نظر گرفته نشده است؛ شاید واقعاً مسئولان معلولان را از یاد برده اند.

 مسئولان به جای دلسوزی استعدادهای معلولان را ببینند
این شهروند بهارستانی در ادامه اظهار داشت:  بنده معلولانی را می شناسم که واقعاً هوش و ذکاوت بالایی دارند و فقط به خاطر اینکه تردد در معابر برایشان کار سختی است، توان رسیدگی به امورات خود را ندارند، به همین خاطر در خانه گوشه نشین شده اند؛ شاید با چند تاکسی مختص به معلولان و یا اهدای چند ویلچر شارژی، زندگی این افراد متحول شود.
وی با بیان اینکه بنده جزو معلولان کارآفرین شهرستان بهارستان هستم و خود را مدیون پدر 75ساله ام می دانم، گفت: ما از مسئولان انتظار دلسوزی نداریم فقط انتظار داریم استعدادهای ما را ببینند تا متوجه شوند معلولان نیز به درد جامعه می خورند.
با وجود اینکه بنده جزو کارآفرینان منطقه هستم اما با این وجود تاکنون یک تقدیرنامه خشک و خالی هم به اسم این حقیر چاپ نشده است؛ این در حالی است که معلولان زیادی امثال بنده هستند که منتظر حمایت مسئولان هستند که در عرصه هنر، کارآفرینی و... شکوفا شوند، اما دریغ از گوشه چشمی.

تاکسی داران رباط کریم و بهارستان معلولان را سوار نمی کنند
واقعاً اگر یکی از مسئولان یک روز کاری را با معلولی سپری کند آن وقت مشکلات وی را درک خواهد کرد، کوچک ترین مشکل جامعه این است که اگر معلولی بخواهد از بهارستان و رباط کریم به منطقه ای دیگری برود باید حداقل یک ساعت کنار جاده منتظر ماشین بایستد تا اینکه آیا انسانی پیدا می شود که شرایط آن را درک کند یا خیر؟
بنده بارها و بارها به چشم دیده ام که تاکسی های این منطقه که خط ثابت دارند از سوار کردن امثال مثل بنده امتناع کردند به خاطر اینکه ماشینشان خط می افتد و خراب می شود؛ واقعاً حق یک معلول این است؟

 نماینده معلولان در شورای
شهر گلستان فراموشی گرفته است!
احمد صادقی یکی دیگر از معلولان شهر گلستان با اشاره به حضور نماینده معلولان در شورای شهر گلستان اظهار کرد: متأسفانه عضو شورای شهر که با حمایت جامعه معلولان توانست به شورای شهر راه یابد به جای اینکه به فکر معلولان باشد به فکر اقوام خود است!
این معلول یادآورشد: متأسفانه آقای جعفریان فراموشی گرفته است، انگار وعده های انتخاباتی خود را کلاً از یاد برده است. واقعاً جا دارد از ایشان سوال کنم که جنابعالی به عنوان یک معلول چه خدماتی در سه سال گذشته برای این جامعه به ارمغان آورده اید، به جز نصب یک تابلو؟!
به اطلاع آقای جعفریان برسانید که بنده در انتخابات آتی در خصوص انتخاب مجدد ایشان تجدیدنظر خواهم کرد.

منبع:پیام گلستان

آخرین اخبار

pr checker