امروز : چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398
پایگاه خبری تحلیلی شهرستان بهارستان ،اخبار شهرستان و مشکلات مردمی را بیان می کند.

نیمی از مصوبات شورای نسیم شهر روی زمین ماند...!

یکی از مهم ترین وظایف شهرداران (پس از شکل‌گیری نهاد شوراهای اسلامی شهرها) این است که مصوبات شورای شهر را همانند قانون مو به مو لازم الاجرا بدانند و تمامی آنها را بر اساس اولویت‌هایی که شهر به آنها نیاز دارد، اجرایی کنند. در اصل شهرداری‌ها بازوهای اجرایی شوراهای اسلامی شهرها هستند تا آنچه آنان می‌بینند و برای شهر مهم و حیاتی تشخیص می‌دهند را به اجرا درآورند تا مشکلات شهرها آرام آرام حل شود.

اعضای شوراهای اسلامی شهرها وظیفه دارند مصوبه‌های خود را بر اساس نیازهای شهر و شهروندان در قالب پروژه‌های مختلف عمرانی، خدماتی، فرهنگی و اجتماعی به تصویب برسانند و برای هر کدام از آنها ردیف بودجه‌ای مشخص در نظر بگیرند و شهرداران باید به دقت بدانند که وقتی مصوبه‌ای از شورا بیرون می‌آید، برای آنها حکم دستور را پیدا می‌کند.
البته بخش قابل توجهی از مصوبات شورای شهر بر گرفته از همان برنامه بودجه ای است که در ابتدای سال شهرداری آن را به شورای شهر پیشنهاد می دهد تا شورا آن را بررسی کند و به تصویب  رساند تا شهرداری با برنامه مشخص و از قبل تعیین شده به کار خود ادامه دهد.
حال شما در نظر بگیرید وقتی در عمل بودجه پیشنهادی محقق می شود اما بخشی از برنامه های بودجه معطل می ماند، این موضوع بیانگر دو چیز است نخست اینکه مدیر اجرایی شهر یعنی "شهردار" بدون در نظر گرفتن مصوبات شورای شهر خارج از برنامه بودجه فعالیت داشته و دوم اینکه شورای شهر بر نحوه فعالیت شهردار خود نظارت کافی نداشته است.
این در شرایطی است که متأسفانه در سال 1394 شورای اسلامی نسیم شهر بر اساس برنامه بودجه ای که شهرداری پیشنهاد کرده بود، مصوباتی در قالب طرح های مختلف به تصویب می رساند که وقتی این مصوبات را بازخوانی می کنیم متوجه می شویم در عمل 50 درصد آنها محقق نشده است.
به این ترتیب که زمان زیادی اعضای شورای اسلامی شهرها برای انجام بحث و تبادل نظر صرف کرده‌اند تا مصوبه‌ای را تدوین و ابلاغ کنند، اما به دلیل نداشتن برنامه‌ای منسجم و دقیق در عمل همه اینها به هدر می‌رود و این مصوبات فقط بر روی کاغذ می‌مانند!
شورای اسلامی و شهرداری این شهر در کنار تمامی اقدام‌های مثبت و سازنده‌ای که طی سال 94 انجام داده‌اند و توانسته‌اند بخش قابل توجهی از مسائل و مشکلات شهر را حل کنند، اما بر اساس اعلام یکی از اعضای شورای اسلامی شهر موفق نشده‌اند حدود 50 درصد یا به عبارتی نیمی از مصوبات شورا را عملی کنند. موضوعی که می‌تواند یک خبر ناخوشایند برای مدیران این شهر باشد.

مصوباتی که روی زمین ماند!
در همین رابطه یکی از  اعضای شورای اسلامی نسیم شهر در خصوص مصوبات بر زمین مانده این شهر به نشریه پیام گلستان گفته است: مصوبات و پیشنهادهای شورای اسلامی شهر با هدف رفع مشکلات مردم پس از ساعت‌ها بحث و تبادل نظر به تصویب می‌رسد. به همین خاطر، تحقق تک تک مصوبات از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی با تأکید بر اینکه دلیل تغییر شهردار سابق نسیم شهر به خاطر تحقق نیافتن مصوبات شورا بوده است، خاطرنشان کرد: متأسفانه تعداد زیادی از مصوبات شورای شهر در زمان شهردار قبلی نسیم شهر در عمل بلاتکلیف مانده بود. همین موضوع اعضای شورای اسلامی نسیم شهر را بر آن داشت تا برای تغییر شهردار اقدام کنند.

عذر بدتر از گناه
این عضو شورای اسلامی نسیم شهر با اشاره به انتخاب دوباره آقای جانعلی‌زاده به عنوان شهردار جدید نسیم شهر، اعلام کرد: با توجه به اینکه آقای جانعلی‌زاده از تجربه خوبی در زمینه مدیریت شهری برخوردار است و شناخت کافی و مناسبی از حوزه‌های مختلف نسیم شهر دارد، اعضای شورای اسلامی نسیم شهر تصمیم گرفتند، برای دومین بار وی را به عنوان شهردار نسیم شهر انتخاب و معرفی کنند.
وی در ادامه تأکید کرد: شروع به کار شهردار جدید (جانعلی‌زاده) بسیار خوب و قابل توجه بود. به این خاطر که در ابتدا شاهد بودیم بخشی از برنامه‌های عمرانی شهر به شکل مطلوبی از رکود خارج شده بود، اما متأسفانه با گذشت زمان شرایط در شهرداری نسیم شهر تغییر کرد.
وی با انتقاد از شهردار نسیم شهر گفت: اجرای ساختمان شورای شهر و ساختمان غسال خانه از مصوباتی بود که باید در سال گذشته عملیاتی می شد.
این عضو شورای اسلامی نسیم شهر اظهار داشت: متأسفانه این دو طرح مهم به همراه اجرای آسفالت معابری همچون توحید جنوبی، بلوار سعیدآباد و موارد بی شمار دیگر از جمله مصوباتی است که در شهرداری همچنان خاک می خورد.
نماینده مردم نسیم شهر در پارلمان شهر بهانه کمبود اعتبار برای اجرایی نشدن مصوبات شورای شهر را عذری بدتر از گناه یاد کرد و افزود: تمامی اقدامات شهرداری بر اساس برنامه بودجه ای است که توسط شهرداری سالانه تدوین می شود، مگر در شرایط خاص غیر از این باشد؛ حال اگر شهرداری نمی تواند برنامه هایی که خود تدوین کرده را اجرایی کند، یعنی برنامه بودجه ای که خود به شورا پیشنهاده داده کارشناسی شده نبوده است.
ایشان توضیح داد: شورای نسیم شهر برای اینکه به شهرداری در بحث افزایش بودجه در سال گذشته فشار وارد نکند، بدون کوچک ترین تغییری بودجه شهرداری را تصویب کرد تا دیگر برای اجرای آن بهانه ای نداشته باشد.
وی در همین رابطه تصریح کرد: متأسفانه وقتی برنامه بودجه سال جاری را بازنگری می کنیم، متوجه می شویم خیلی از حوزه های درآمدی در نسیم شهر همچنان در حالت قفل مانده است و این بیانگر عدم برنامه ریزی صحیح در جهت درآمدزایی است.
وی با اشاره به پروژه بزرگ پارک امامی گفت: طی سال های گذشته به مراتب به شهروندان عزیز قول شروع این پروژه را داده ایم، اما علی رغم اینکه شورای شهر حدود دو میلیارد ریال بودجه در سال گذشته برای این طرح تصویب کرد، اما متأسفانه هنوز اقدام جدی در این راستا صورت نپذیرفته است.

منبع:پیام گلستان

آخرین اخبار