امروز : چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398
پایگاه خبری تحلیلی شهرستان بهارستان ،اخبار شهرستان و مشکلات مردمی را بیان می کند.

فاتحه خوانی برای یک پارک

هفت عضو شورای اسلامی شهر گلستان برای تخریب و واگذاری پارک شورا به تعاونی آبفای اسلامشهر چراغ سبز نشان دادند.
بر اساس گزارشات رسیده به پیام گلستان در آخرین جلسه رسمی شورای شهر گلستان در سال 1395، 6 عضو شورای شهر وقتی موافقت و سکوت معنادار 7 عضو دیگر را برای واگذاری پارک شورا می بینند جلسه را ترک می کنند.

این در حالی است که محسن بیگدلی رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر که یکی از موافقان واگذاری پارک شورا می باشد در این رابطه به خبرنگار ما می گوید: بر اساس رأی  مراجع قضایی شهرداری دیگر صاحب پارک شورا نیست!
این عضو شورای شهر گلستان با بیان اینکه شهردار سابق گلستان به خاطر کوتاهی هایی که داشت باعث باخت این پرونده در مراجع قضایی شده است، گفت: حتی شورای شهر از آقای نعمت زاده شهردار سابق درخواست کرد تا به خاطر کم کاری و سهل انگاری مسئول حقوقی شهرداری شما باید از مردم عذرخواهی کنید که متأسفانه ایشان حاضر به این کار نشد.
بیگدلی خاطرنشان کرد: بی تردید اگر شهرداری در جلسات رسیدگی دادگاه به پرونده پارک شورا حضور به هم می رساند، الان شرایط فرق می کرد.
وی ادامه داد: بعد از قطعی شدن شکست شهرداری در پارک شورا، شهرداری که در هیچ یک از جلسات دادگاه حضور پیدا نکرده بود تازه از خواب غفلت بیدار شده و با اعتراض به مراجع قضایی بالادستی خواستار بررسی مجدد پرونده می شود که این موضوع از سوی مراجع قضایی رد می شود یعنی دیگر هیچ امیدی به بازگشت پارک شورا نیست.

 مصوبه شورای شهر در شهرداری خاک می خورد
عضو شورای شهر گلستان با اشاره به مصوبه شورای شهر در این زمینه گفت: شورای شهر بعد از اینکه متوجه کوتاهی پرسنل شهرداری در دفاع از پرونده پارک شورا شد در اولین جلسه مصوب کرد تا هر کسی در این زمینه کوتاهی کرده است به دادگاه معرفی شود که متأسفانه هنوز این مصوبه در شهرداری خاک می خورد.
وی با بیان اینکه قانوناً پارک شورا از دست رفته است، اعلام کرد: برای حفظ پارک شورا فقط به حمایت سیاسی نیاز داریم تا بتوانیم جلوی تخریب پارک شورای شهر را بگیریم.
 شهردار سابق گلستان دیگر شهردار نخواهد شد
وی با بیان اینکه شورای شهر تصویب کرده بود عواقب از دست رفتن پارک شورا دامن گیر شهردار سابق است، افزود:  شهروندان بدانند به خاطر این کم کاری شهردار سابق گلستان در هیچ کجای کشور نمی تواند شهردار باشد.
محسن بیگدلی توضیح داد: بزرگ ترین عواقبی که می توانست دامن گیر شهردار سابق گلستان باشد محرومیت وی از شهردار شدن بود که این موضوع هم اکنون دامن گیر وی شده است.
بیگدلی یادآور شد: قرار است به ازای واگذاری پارک شورا به تعاونی آبفا حدود دو و نیم هکتار زمین از این تعاونی در انتهای 24متری شهید چمران دریافت کنیم.

 توافقاتی که نادیده گرفته شد
خوانندگان وفادار نشریه پیام گلستان در جریان هستند که تا چه اندازه این نشریه نسبت به موضوع نابودی پارک شورای شهر گلستان احساس مسئولیت کرده است و بارها و بارها ضمن ارائه گزارش‌های مختلف به طور جدی هشدار داده است که پارک شورا به خاطر بی‌تفاوت بودن شهرداری در حال نابودی است.
پارک شورا در یکی از بهترین نقطه‌های شهر گلستان (یعنی درست در کنار جاده ساوه) قرار گرفته است. بر اساس توافقی که چند سال پیش میان تعاونی شرکت آبفای اسلامشهر و شهرداری این شهر صورت گرفته بود، این قطعه زمین به عنوان سهم شهرداری در اختیار شهرداری این شهر قرار گرفت و در نهایت تبدیل به پارک شد.
بر اساس توافقی که به آن اشاره شد، بخشی از این زمین چند هکتاری به مالک اصلی آن یعنی تعاونی شرکت آبفای اسلامشهر تعلق گرفت که طی چند سال قبل این زمین تبدیل به منطقه‌ای مسکونی شده و همان‌طور که از ابتدا شهرداری قصد کرده بود، این زمین تبدیل به پارک شورا شد.
پارک ساخته و به یکی از محل‌های مناسب گردشگری اهالی شهر تبدیل شد. زیبایی و محل قرارگیری پارک،‌ آن را تبدیل به یکی از نمادهای اصلی شهر کرد. چند سال از این اتفاق خوب گذشت و نوبت به فعالیت چهارمین دوره شورای اسلامی شهر گلستان رسید. در این زمان تعاونی شرکت آبفای اسلامشهر توافق‌های قبلی خود با شورای شهر و شهرداری قبلی گلستان را به بوته فراموشی سپرد و با نادیده گرفتن توافقی که به صورت مکتوب شکل گرفته بود، برای پس گرفتن زمین‌هایی که به صورت قانونی واگذار کرده بود، راهی دادگاه شد.
متأسفانه شهرداری با حضور نیافتن در جلسات رسیدگی باعث می شود تا دو دستی پارک شورای شهر را تقدیم کند.
بدتر اینکه شهرداری گلستان پس از اطلاع یافتن از رأی دادگاه همچنان به سکوت و انفعال مشکوک و عجیب خود ادامه می‌دهد و نسبت به رأی موردنظر هیچ اعتراض قانونی انجام نمی‌دهد. به همین خاطر، تعاونی شرکت آبفای اسلامشهر بدون دردسر و با وجود خلف وعده، بر اساس رأی دادگاه و به شکلی کاملاً قانونی صاحب زمین‌های مرغوب پارک شورا می‌شود. به این ترتیب مردم این شهر به جای اینکه در انتظار افزایش سطح سرانه‌های فضای سبز شهرشان باشند باید ناباورانه به تماشای نابودی یکی از بهترین پارک‌های شهرشان بنشینند.
در این میان شورای اسلامی شهر گلستان نیز هیچ اقدام شایسته‌ای در زمان این اتفاقات انجام نمی‌دهد. آنها در اقدامی دیرهنگام و دلسردکننده پس از استعفای (بخوانید اخراج محترمانه) شهردار قبلی گلستان، اقدام به انتشار مصوبه‌ای می‌کنند و عملکرد بسیار نامناسب مجموعه مدیریت شهری گلستان در قبال پارک شورا را به گردن شهردار سابق شهر می‌اندازند.

 هر 13 عضو شورای شهر گلستان مقصر نابودی پارک شورا هستند
با انتشار این گزارش باعث شد شهروندان در شبکه‌های مختلف اجتماعی به اظهارنظرهای مختلف و متفاوتی بپردازند. برآیند کلی پیام شهروندان، تأسف و اظهار ناخشنودی از نابودی پارک شورای گلستان بود. یعنی آنها به این موضوع اعتراض داشتند.
کاربران شبکه‌های اجتماعی شهر گلستان روی این موضوع تأکید ویژه‌ای داشتند که انتخاب شهردار توسط اعضای شورای اسلامی شهر صورت گرفته است. بنابراین لازم است شورای شهر مسئولیت این اتفاق ناگوار را بر عهده بگیرد و در صورت نیاز با شهردار موردنظر برخورد قانونی صورت دهد. همچنین فکری جدی برای بازگرداندن پارک شورا انجام دهند.
از سوی دیگر این موضوع به شکل گسترده‌ای مورد تأکید قرار گرفته بود که نظارت بر فعالیت‌های شهردار یکی از وظایف اصلی اعضای شورای اسلامی شهرها است. اگر شهردار قبلی گلستان فعالیت یا فعالیت‌هایی انجام داده است که باعث آسیب به شهر شده است، در اصل نشان می‌دهد که اعضای شورای شهر به وظایف خود به درستی توجه نکرده‌اند و عملکرد ضعیف آنها شرایط مدیریت نامناسب شهردار قبلی گلستان را فراهم کرده است.
این موضوع باید مورد تأکید قرار بگیرد که تمامی 13 عضو شورای اسلامی شهر گلستان مسئول چنین اتفاق ناگوار و آزاردهنده‌ای هستند. آنها باید به هر طریق ممکن اشتباه خود را جبران کنند و به طور رسمی از مردم عذرخواهی کنند. هیچ مسئولی حق ندارد برخلاف تعهد و میثاق‌نامه خود اقدامی انجام دهد که به زیان شهر و شهروندان باشد. اعضای شورای اسلامی شهر گلستان باید خود را بیش از اینها مسئول بدانند، وگرنه هم در برابر مردم و هم دادگاه الهی باید پاسخگو باشند.

منبع:پیام گلستان

آخرین اخبار