امروز : چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398
پایگاه خبری تحلیلی شهرستان بهارستان ،اخبار شهرستان و مشکلات مردمی را بیان می کند.

گورستان وسایل بازی یا شهربازی!

بی شک وقتی نام شهربازی به گوش‌مان می‌خورد یا این واژه را در جایی می‌بینیم،‌ نخستین چیزی که به ذهن‌مان خطور می‌کند، جایی پر از شور و نشاط و خوشحالی و سر و صدای کودکانی است که همراه بزرگ‌ترهای‌شان به این طرف و آن طرف می‌روند و مشغول بازی با وسایل مختلف یا خوردن تنقلات مخصوص دوره کودکی و نوجوانی هستند،‌ اما هیچ‌کدام از این‌ها در مورد شهربازی گلستان صادق نیست.

گورستان وسایل بازی یا شهربازی!
شهربازی گلستان بیش‌تر شبیه گورستان وسایل بازی است. به این خاطر که اگر سری به این شهربازی بزنید به جای این‌که با تعداد وسیله بازی باکیفیت و جدید مواجه شوید که شوق و شور کودکان و نوجوانان برای حضور در آن را تقویت می‌کند و حس نوستالژیک بزرگ‌ترها برای تجربه دوباره کودکی همراه فرزندان و نوه‌های‌شان را برمی‌انگیزاند، در عمل چنان سوت و کور و بدون جذابیت است که هیچ رغبتی به وجود نمی‌آورد.
بازی،‌ تفریح،‌ شادی، برخورداری از زمان و مکانی پر از لذت و جذابیت و شادمانی بخشی از فرهنگ مردم و نیاز ساکنان یک شهر است. یکی از علت‌هایی که شهرهای بزرگ فریبنده هستند و مقصد مهاجران شهرستانی و روستایی می‌شود،‌ همین جلوه‌ها و جذابیت‌ها است.
شخصی که خود را در فضای پر از شادی و تکاپو و انرژی مثبت می‌بیند، بدون شک درونش برخوردار از این همه شور می‌شود. چنین جامعه‌ای طعم تلخ بیماری‌های روحی و روانی را نمی‌چشد و کودکان و نوجوانان چنین شهری در فضایی سالم و پرانرژی پا به دوره جوانی و میان‌سالی می‌گذارند.
بیشتر شهرداران گلستان سابق تا امروز، عمران شهر را در افزایش تعداد خانه‌ها و خانوارها دیده‌اند و به مسائل رفاهی و فرهنگی کم‌تر توجه داشته‌اند. این موضوع جای تعجب و تأسف است شهری که بیش‌ از 300 هزار جمعیت را در خود جای داده است و اگر با همین رشد افزایش جمعیت به کار خود ادامه دهد، می‌توان تا حدود 10 سال آینده یک کلان‌شهر را متصور بود، از امکانات تفریحی و رفاهی کم‌ترین بهره را دارد.
چنین شرایطی باعث می‌شود تا اهالی شهر نسبت به محل زندگی خود از کم‌ترین دلبستگی برخوردار باشند و برای تفریح و گذران وقتی خوش به شهرهای هم‌جوار بروند. در حال حاضر، در رباط کریم یک شهربازی به نسبت مجهز وجود دارد. هرچند مهم‌ترین مشکل این شهربازی آفتاب تندی است که به خصوص بهار و تابستان بر آن مسلط می‌شود و امکانات آن تا حدودی برای کودکان جذابیت دارد،‌ اما به هر حال کودکان و نوجوانان از حضور در چنین فضایی می‌توانند لذت ببرند.
بسیار مهم و ضروری است که شهرداری گلستان معاونت فرهنگی و اجتماعی خود را قوی تر کند تا بتواند اهمیت وجود چنین مراکزی را درک کند.
شهری که برخوردار از فرهنگسرا، سالن سینما، کتابخانه عمومی بزرگ، سالن تئاتر و دیگر امکانات رفاهی و فرهنگی است، خیلی زود می‌تواند به یک شهر ایده‌آل نزدیک شود تا شهری که فقط از خانه و کوچه و خیابان تشکیل شده است و مردم از هیچ امکانات فرهنگی و تفریحی در شهر خود برخوردار نیستند.
توجه به ارزش‌های اجتماعی،‌ اعتقادی و فرهنگی در سایه برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و اجتماعی شکل می‌گیرد و گسترش می‌یابد. شهربازی هرچند به نظر می‌رسد یک محل تفریحی است،‌ اما در اصل بستری است که کودکان می‌توانند عنصری به نام شادمانی و افزایش انرژی محیطی و دلبستگی به شهر را بیاموزند و در طولانی مدت به دنبال ایجاد رفاه عمومی برای شهری باشند که در آن بزرگ شده‌اند و از امکانات آن به خوبی بهره برده‌اند.

منبع:پیام گلستان

آخرین اخبار