امروز : جمعه, 02 فروردين 1398
پایگاه خبری تحلیلی شهرستان بهارستان ،اخبار شهرستان و مشکلات مردمی را بیان می کند.

تبلیغات زودهنگام در فضای مجازی

«توهم تلگرامی» برای رسیدن به شورای شهر

برخی‌ها آستین را بالا زده اند تا آرامش‌مان را به هم بریزند. عین حمله‌ی مغول ! البته از نوع مجازی‌اش . این واقعیتی است که همه‌ی ما این هفته ها در شبکه‌های مجازی می‌بینیم.  می‌بینیم که یک شبه به در ده‌ها گروه تلگرامی عضو شده‌ایم و هر لحظه با «پین کردن»، ما را  از زندگی و خواب و آرامش انداخته اند. پس از ده‌ها بار که از گروه‌های فلان و بهمان خارج می شوی، همچنان دست بردار نیستند و برای بار بعدی با دعوت اجباری در گروه قرار می گیری و..

جالب تر آنکه هر کدام از ماها در بیش از سی یا چهل گروه تلگرامیِ نامزدهای مختلف اجباراً عضو شده‌ایم و هر کدام از آنان با افتخار ما را از هواداران خود می دانند در حالی که واقعیت چیزی فراتر از ابرهای خیال آنان است.

در بررسی محتوای گروهها هم به نکته‌ای امیدبخش نمی رسیم. هیچ کدام از نامزدها به دنبال ارائه‌ی طرح نیستند و یا اگر هم معدودی باشند، نشان می دهند که چیزی در چنته ندارند. نه اهل تحلیل اند و نه اهل راهکار...  چیزی درباره‌ی شورای شهر نوشته نمی شود. هیچ روشنگریِ ویژه ای اتفاق نمی افتد. تنها چند «کپی پیست کُن»قهار، فضای آن صفحات را می گیرند و دوباره صفحه‌ای تکراری در چند دقیقه شکل می‌گیرد.

راستی تلگرام چقدر می‌تواند در سرنوشت انتخابات این دوره نقش بازی کند؟ کسی نقش رسانه‌ها را نادیده نمی گیرد. اما اپلیکیشن‌هایی مثل تلگرام به دلیل اینکه مسئولیت پذیری کمتری دارند و به حریم خصوصی افراد ورود می کنند، الزاماً قدرت اقناعی چندانی ندارند. تازه اگر سرِ برخی از نامزدها با «ممبر فیک» شیره مالیده نشود!

صاحبان برخی از کانالها در کمترین زمان ممکن و با ارزان ترین شیوه دست به ترفند اضافه کردن غیر واقعی افراد کانال می زنند. مثلاً کانالی که ممکن است دویست عضو واقعی نداشته باشد، در کمترین زمان اعضایش به ده ها هزار عضو غیر واقعی می رسداز آنجایی که ارتباطات چهره‌ به چهره و ارائه‌ی طرح و برنامه در رسانه‌های مکتوب به دلیل رسمی بودن آنان، مهمترین پارامترهای اقناع مخاطبان به حساب می آیند، در خوشبینانه ترین حالات می توان گفت که تلگرام و سایر اپ هایی که بر روی گوشی های همراه نصب هستند، بیشتر از یکی دو درصد نمی توانند در فضای انتخابات تأثیرگذار باشند.

این روزها که تب تلگرام در حال فروکش است، دل سپردن به این فضا مسیر مناسبی برای تبلیغات نیست و یا لا اقل ایده های کلیشه ای این روزها در این فضاهای مجازی، نامزدها را به سرمنزل مقصود نخواهد برد. حتی می توان تلگرام را به شمشیر دو لبه ای مانند کرد که گاه نه تنها کمکی به هیچ نامزدی نمی کند، بلکه او را هم از عرش خیالی بر زمینِ خالی خواهد زد.  پس به جای برهم زدن آرامش مردم، به دنبال راهکارهای تازه باشیم. این حق طبیعی من است که کسی بی اجازه مرا به گروه هایی دعوت نکند که راضی نیستم. این یک حق مسلم شهروندی است.

♦️لطفاً نامزدها و هواخواهان آنان به حقوق شهروندی احترام بگذارند

منبع: کانال تلگرام پیام گلستان 

آخرین اخبار

pr checker